1A Track Results

Wire Reports

At Albuquerque
The Associated Press

Class 1A boys
Team standings: 1. Carrizozo 89; 2. Hagerman 56; 3. Fort Sumner 55 1/2; 4. Gallup Catholic 51; 5. San Jon 39; 6. Springer 19; 7. Mountainair 17; 8. (tie) Clovis Christian and Melrose 16; 10. Cimarron 15 1/2; 11. Magdalena 15; 12. (tie) Cliff and Logan 11; 14. Animas 8; 15. Maxwell 7; 16. (tie) Desert Academy and Reserve 6; 18. Floyd 5; 19. (three-way tie) Tatum, Alamo Navajo and Gateway Christian 3; 22. House 2.
Saturday’s events
Long jump: 1. Johnny Beltrain, Carrizozo 19-11 1/2; 2. Eric Korocil, Carrizozo 19-3; 3. Jackson Hardwick, Desert Academy 19-2 1/4; 4.Troy Koroscil, Carrizozo 19-1; 5. Michael Vest, Logan 18-11 1/2; 6. Marley Martinez, Maxwell 18-7 1/2.
Javelin: 1. Michael Kandel, San Jon 161-1; 2. Johnny Beltran, Carrizozo 160-1; 3. Matthew Chavez, Mountainair 150-4; 4. Berry Stinnett, Fort Sumner 147-11; 5. Wyatt Shellhorn, Reserve 137-5; 6. Allyn Snyder, Reserve 136-1.
400 relay: 1. San Jon 45.99; 2. Hagerman 46.36; 3. Cliff 46.57; 4. Carrizozo 46.78; 5. Fort Sumner 47.25; 6. Magdalena 47.26.
110 hurdles: 1. Johnny Beltran, Carrizozo 15.76; 2. Berry Stinnett, Fort Sumner 16.67; 3. Cass Dimitroff, Fort Sumner 16.89; 4. Edgar Trevizo, Hagerman 17.10; 5. Aaron Meadows, Maxwell 17.28; 6. Jeremy Zamora, Carrizozo 17.42.
100: 1. Ryan Pena, Springer 11.50; 2. Richard Vasquez, San Jon 11.50; 3. Danny Shetter, San Jon 11.72; 4. Remington Shell, Cimarron 11.78; 5. Eric Korocil, Carrizozo 11.81; 6. Jesus Davalos, Floyd 11.86.
800: 1. Stephen Jochem, Gallup Catholic 2:01.73; 2. Chris Weaver, Gallup Catholic 2:05.30; 3. Chris Ellefson, Gallup Catholic 2:07.23; 4. Oscar Burciaga, Hagerman 2:09.08; 5. Andrew Romero, Springer 2:09.19; 6. Ryan Hall, Fort Sumner 2:12.13.
800 relay: 1. Carrizozo 1:35.39; 2. Fort Sumner 1:36.25; 3. Magdalena 1:38.50; 4. Cliff 1:38.59; 5. Mountainair 1:38.88; 6. Desert Academy 1:39.44.
1,600 medley relay: 1. Springer 3:52.91; 2. Melrose 3:52.99; 3. Cimarron 3:57.07; 4. Mountainair 3:59.79; 5. Fort Sumner 4:00.08; 6. Reserve 4:09.73.
300 hurdles: 1. Casey Jackson, Animas 42.86; 2. Jeremy Zamora, Carrizozo 42.92; 3. Eric Korocil, Carrizozo 43.44; 4. Cass Dimitroff, Fort Sumner 43.88; 5. Herson Corcio, House 44.02; 6. Jackson Hardwick, Desert Academy 44.83.
Pole vault: 1. K.C. Armstrong, Magdalena 12-0; 2. Michael Flores, Hagerman 11-6; 3. Barrett Williamson, Fort Sumner 11-0; 4. Eddy Nelson, Cimarron 10-6; 5. Daniel Pavletich, Cimarron 10-0.
400: 1. Bryan Norris, Hagerman 50.85; 2. Marc LeBlanc, Carrizozo 53.23; 3. Ross Miller, Clovis Christian 53.41; 4. Tyron Secatero, Alamo Navajo 53.42; 5. Adam Fisher, Reserve 54.77; 6. Tyler Glenn, Tatum 55.64.
3,200: 1. Stephen Jochem, Gallup Catholic 10:34.09; 2. Chris Ellefson, Gallup Catholic 10:35.37; 3. Chris Weaver, Gallup Catholic 10:42.51; 4. Alex Guimaraes, Gallup Catholic 11:02.69; 5. Reynaldo Balizan, Maxwell 11:11.06; 6. Edward Montoya, Hagerman 11:13.80.
Shot put: 1. Bill Squire, Hagerman 48-2 1/4; 2. Carl Lueras, Carrizozo 47-7; 3. Lucas Dunnahoo, Hagerman 44-2 1/2; 4. Matthew Chavez, Mountainair 43-3 1/2; 5. Daniel Acosta, Logan 42-11; 6. Shawn Perkins, Fort Sumner 39-7.
200: 1. Richard Vasquez, San Jon 23.59; 2. Marc LeBlanc, Carrizozo 23.73; 3. Jesus Davalos, Floyd 23.97; 4. Danny Shetter San Jon, 24.07; 5. Cass Dimitroff, Fort Sumner 24.27; 6. K.C. Armstrong, Magdalena 24.36.
1,600 relay: 1. Fort Sumner 3:41.27; 2. Carrizozo 3:41.92; 3. Melrose 3:46.06; 4. Mountainair 3:47.16. 5. Tatum 3:50.34. 6. Animas 3:53.01.
Girls
Team standings: 1. Fort Sumner 86; 2. Cimarron 80; 3. Gateway Christian 38; 4. Animas 37; 5. (tie) Cliff and Floyd 26; 7. House 25; 8. Mosquero 22; 9. Melrose 20; 10. Roy 19; 11. Quemado 15; 12. Carrizozo 13; 13. (tie) Clovis Christian and Des Moines 8; 15. Magdalena 6; 16. Santa Fe Walforf 5; 17. (tie) Grady and Gallup Catholic 4; 19. Mountainair 3; 20. (four-way tie) Hagerman, Elida, Alamo Navajo and San Jon 2; 24. Lake Arthur 1.
Saturday’s events
Javelin: 1. Lauren Graham, Melrose 117-3. 2, Laurel Herrera, Fort Sumner 107-11. 3, Tristen Finch, Cliff 104-9. 4, Ashley Long, Cimarron 101-8. 5, Bianca Ramirez, Animas 96-1. 6, Katrina Montoya, Mountainair 90-4.
400 relay: 1. Cimarron 52.63; 2. Fort Sumner 53.98; 3. Floyd 54.26; 4. Quemado 54.98; 5. Clovis Christian 55:07; 6. Santa Fe Waldorf, 55.25.
100 hurdles: 1. Jaci Hatch, Animas 16.12; 2. Sara Lee, House 16.89; 3. BreeAnna Lucero, Fort Sumner 17.18; 4. Dawna Walter, Animas 17.28; 5. Candace Romero, Fort Sumner 17.93; 6. Alexis Orcutt, Elida 18.34.
100: 1. Desiree Varela, Cimarron 13.20; 2. Mary Bost, Mosquero 13.62; 3. Cassandra Legarreta, Quemado 13.68; 4. Kelsi Gray, Floyd 13.69; 5. Jaci Hatch, Animas 13.96; 6. Amaris Newkirk, Des Moines 14.02.
800: 1. Sarah Freese, Gateway Christian 2:33.76; 2. Justyne McMath, Fort Sumner 2:36.47; 3. Whitley Coca, Cimarron 2:37.39; 4. Katelyn Schade, Fort Sumner 2:38.32; 5. Elena Mendoza, Floyd 2:39.91; 6. Elisa Chavarria, Lake Arthur 2:42.24.
800 relay: 1. Cimarron 1:52.83; 2. Fort Sumner 1:53.19; 3. Cliff 1:54.14; 4. Floyd 1:57.28; 5. Mountainair 1:58.26; 6. Gateway Christian 1:59.74.
1,600 medley relay: 1. Gateway Christian 4:37.01; 2. Cimarron 4:38.27; 3. Fort Sumner 4:39.24; 4. Cliff 4:46.02; 5. Magdalena 4:50.64; 6. Floyd 4:52.76.
300 hurdles: 1. Sara Lee, House 50.04; 2. Mindy Costa, Roy 50.46; 3. BreeAnna Lucero, Fort Sumner 50.50; 4. Dawna Walter, Animas 51.09; 5. Amaris Newkirk, Des Moines 51.61; 6. Jerrica Gonzales, Fort Sumner 53.15.
Long jump: 1. Laura Pharies, Roy 17-0; 2. Mary Bost, Mosquero 15-11 3/4; 3. Kelsi Gray, Floyd 15-9 1/2; 4. Sara Lee, House 15-7 1/2; 5. Sadie Munson, Santa Fe Walforf 15-3 1/2; 6. Amaris Newkirk, Des Moines 14-8 3/4.
400: 1. Brooke Knox, Cimarron 1:03.47; 2. Twila Gutierrez, Mosquero 1:03.65; 3. Taneil Roberts, Melrose 1:03.78; 4. Desiree Varela, Cimarron 1:04.47; 5. Malika Stuerznickel, Santa Fe Walford 1:04.51; 6. Noemy Sandoval, Gallup Catholic 1:05.85.
Shot put: 1. Rita Herrera, Fort Sumner 36-5; 2. Jennifer Schaap, Clovis Christian 31-10; 3. Kaitlyn Vega, Carrizozo 31-8; 4. DeLane Luce, Fort Sumner 30-10 1/2; 5. Stacia Calvert, Carrizozo 30-8; 6. Shanna Anthony, Elida 30-5 1/2.
3,200: 1. Emily Nobles, Gateway Christian 12:34.95; 2. Joni Blount, Cliff 12:48.44; 3. Megan Costa, Roy 12:53.22; 4. Reagan Talker, Gallup Catholic 12:54.06; 5. Raquel Baca, Gateway Christian 13:20.15; 6. Mycah Moody, Gateway Christian 13:36.15.
200: 1. Desiree Varela, Cimarron 27.07; 2. Cassandra Legarreta, Quemado 28.26; 3. Mary Bost, Mosquero 28.78; 4. Twila Gutierrez, Mosquero,28.83; 5. Masy Miller, Fort Sumner 28.85; 6. Mindy Costa, Roy 29.10.
1,600 relay: 1. Cimarron 4:24.90; 2. Fort Sumner 4:25.52; 3. Cliff 4:28.45; 4. Grady 4:31.56; 5. Melrose 4:32.40; 6. Clovis Christian 4:37.51.