NMHSCA all-state basketball teams

BOYS FIRST TEAM
Class 5A
Bryce Alford, La Cueva
Cullen Neal, Eldorado
Mando Marshall, Las Cruces High
John Dawson, Clovis
Martin Colledge Romero, Albuquerque High
Class 4A
Adrian Ortegon, Santa Teresa
Chase Salazar, Roswell Goddard
Lane Vanderhulst, Roswell Goddard
Nick August, Gallup
Brandon Saiz, Bernalillo
Class 3A
Arron Wells, Hope Christian
Justin Bustos, LV Robertson
Antonio Garcia, St. Michael's
Matt Barela, St. Michael's
Paul Seaton, Hope Christian
Class 2A
Jim Coleman, Tularosa
Trey Correa, Mesilla Valley
Garrett Hendren, Mesilla Valley
Miguel Reyna, Texico
Daniel Van Essen, Santa Fe Prep
Class 1A
Travis Mayberry, Cliff
Rylan Calbert, Logan
Kolter West, Fort Sumner
Skylar McMath, Fort Sumner
Leonard Arias, Springer
Class B
Aaron Martinez, Roy/Mosquero
Jacob Benally, San Jon
Chris Cruz, Wagon Mound
Luis Montano, Hondo
Juan Flores, Quemado
BOYS SECOND TEAM
Class 5A
D.J. Blackmon, Clovis; Anthony Santillanes, Valley; Quavshaun Branch, Manzano; Zach Lee, Eldorado, Aaron Ibarra, Hobbs; Sam Haywood, Volcano Vista; James Healy, Cibola.
Class 4A
Weston Zeller, Grants; Nick Stafford, St. Pius; Mikey Lopez, Capital; Christian Martinez, Capital; Zack Martin, Belen; Marquel Warner, Roswell High; Mario Garcia, Los Lunas.
Class 3A
Max Sauzo, Taos; Wyatt Thomas, Sandia Prep; Keagan Nahkai, Shiprock; Micah Murphy, Hope Chrsitian; Alex Lopez, Silver.
Class 2A
Andres Rivera, Bosque; Daniel Gutierrez, Tularosa; Austin Jones, Laguna Acoma; Tim Romero, Mora; Anthony Carpio, Laguna Acoma; Travis Garcia, Tucumcari; Sergio Posada, Texico.
Class 1A
Dylan Privett, Dora; Brad Neil, Cliff; Sean Jordan, Ramah; Tanner Sorrels, Logan; Shilo Boyle, Fort Sumner; Hayes Frost, Logan.
Class B
Kevin Naceanceno, Clovis Christian; Eric Olguin, Wagon Mound; Cory Muniz, Wagon Mound; Cole McKinley, Quemado; Zayne Keller, Reserve.
GIRLS FIRST TEAM
Class 5A
Gina Okoye, Eldorado
Emma Fenske, Volcano Vista
Taylor Edmondson, Carlsbad
Paige Gardner, Clovis
Sarah Hattis, Rio Rancho Cleveland
Class 4A
Teige Zeller, Grants
Michelle Traynham, Valencia
Darla Woody, Kirtland Central
Marika Trujillo, Roswell High
Lauren Quintana, Espanola Valley
Class 3A
Mystica Perez, Lovington
Alexa Chavez, St. Michael's
Rachel Nakamura, Hope Christian
Macy Mitchell, Portales
Bridget Lee, Santa Fe Indian
Class 2A
Jordyn Cooper, Texico
Jaylyn Cooper, Texico
Andrea Romero, Mora
Shaylee Anderson, Texico
Demitria Clichee, Navajo Pine
Class 1A
Cassidy Doherty, Melrose
Caley Barnard, Melrose
Devanne Sours, Tatum
Jenna Jenkins, Cliff
Cara Barnard, Melrose
Class B
Kaylen Jasso, Elida
Hunter Haley, Elida
Taylor Huey, Corona
Joni Lampley, Grady
Marily Varela, Elida
Brenna Thomas, Grady
SECOND TEAM
Class 5A
Schylar Malone, Volcano Vista; Kassandra Harris, Cibola; Laneah Bryan, Volcano Vista; Daeshi McCants, Mayfield; Halle Woods, Hobbs.
Class 4A
Shanel Begay, Gallup; Sydney Mares, Grants; Kalen Henderson, Kirtland Central; Christina Yazzie, Piedra Vista; Arnetia Begay, Kirtland Central; Sam White, Del Norte; Minni Estrada, St. Pius.
Class 3A
Jamie Allen, LV Robertson; Marissa Perry, Hope Christian; Cheyenne Cordova, Pojoaque; Kelcie Carson, Hatch Valley; Cori Haley, Lovington.
Class 2A
Heather Rogers, Navajo Prep; Keanda Chavez, Magdalena; Abigail Soto, Penasco; Marcella Sanchez, Penasco; Julia Martinez, Mesa Vista.
Class 1A
Monica Ramirez, Tatum; Kyra Laumbach, Springer; Shelby Walker, Des Moines; G.A. Tucker, Fort Sumner; Whitney Cordova, Logan.
Class B
Shelly Gensler, Corona; Mackenzee Starbuck, Grady; Saige Bell, Corona; Allysanne Huey, Corona; Larisa Estrada, Reserve; Jessica Taylor, Clovis Christian.

Speak Your Mind

*