General election sample ballots

Tuesday Nov. 6

7 a.m. to 7 p.m.

Curry County

Information: County Clerk's Office 763-5591

In the senate, house and county commission district races, only the precincts listed will be voting on these candidates

US President

(All precincts)

  • (Democrat) Barack Obama/Joe Biden
  • (Republican) Mitt Romney/Paul Ryan
  • (Constitution) Virgil Goode/Jim Clymer
  • (Libertarian) Gary Johnson/James P. Gray
  • (NM Independent) Ross C. "Rocky" Anderson/Luis J. Rodriguez
  • (Green) Jill Stein/Cheri Honkala

US Senate

  • (Democrat) Martin T. Heinrich
  • (Republican) Heather A. Wilson
  • (Independent American) Jon Ross Barrie
  • (Write-In) Robert L. (Bob) Anderson

US Representative, District 3

(All precincts)

  • (Democrat) Ben R. Lujan
  • (Republican) Jefferson L. Byrd

Justice of the Supreme Court

(All precincts)

  • (Democrat) Barbara J. Vigil
  • (Republican) Paul J. Kennedy

Justice of the Court of Appeals

(All precincts)

  • (Democrat) M. Monica Zamora
  • (Republican) J. Miles Hanisee

State Senate, District 7

(Precincts 1-5, 10-28, 30, 32-35, 37)

  • (Republican) John Patrick Woods

State Senate, District 27

(Precincts 6-9, 29, 31, 36)

  • (Republican) Stuart Ingle

State Representative, District 63

(Precincts 4-9, 20, 25-26, 28, 30, 36)

  • (Democrat) George Dodge Jr.
  • (Republican) Steven R. Hanson

State Representative, District 64

(Precincts 3, 10-24, 27, 29, 31-32, 35, 37)

  • (Republican) Anna M. Crook

State Representative, District 67

(Precincts 1-2, 33-34)

  • (Republican) Dennis J. Roch

9th Judicial District Judge, Division 4

(All precincts)

  • (Republican) Donna J. Mowrer

9th Judicial District Attorney

(All precincts)

  • (Republican) Matt E. Chandler

Public Education Commission, District 9

(All precincts)

  • (Democrat) Carolyn Kennedy Shearman

County Commission, District 2

(Precincts 12-15, 19, 22-23, 32)

  • (Republican) Ben L. McDaniel

County Commission, District 4

(Precincts 4-5, 21, 25-26, 28, 30, 36)

  • (Democrat) Wendell E. Bostwick

County Commission, District 5

(Precincts 1-2, 18, 24, 27, 33-35)

  • (Democrat) Paul D. Barnes
  • (Republican) Tim L. Ashley

County Clerk

(All precincts)

  • (Democrat) Sherri L. McDaniel
  • (Republican) Rosalie L. Riley
  • (Write-In) Stephanie D. Hicks

County Treasurer

(All precincts)

  • (Democrat) Rachel Toney
  • (Republican) Debbie L. Spriggs

Election of Non-partisan Judges

Supreme Court Justice

  • Richard C. Bosson, yes or no

Court of Appeals

  • Roderick T. Kennedy, yes or no
  • Michael Vigil, yes or no

Roosevelt County

US President

(All precincts)

  • (Democrat) Barack Obama/Joe Biden
  • (Republican) Mitt Romney/Paul Ryan
  • (Constitution) Virgil Goode/Jim Clymer
  • (Libertarian) Gary Johnson/James P. Gray
  • (Green) Jill Stein/Cheri Honkala

US Senate

  • (Democrat) Martin T. Heinrich
  • (Republican) Heather A. Wilson
  • (Independent American) Jon Ross Barrie
  • (Write-In) Robert L. (Bob) Anderson

US Representative, District 2

  • (Democrat) Evelyn Madrid Erhard
  • (Republican) Steve Pearce

US Representative, District 3

  • (Democrat) Ben R. Lujan
  • (Republican) Jefferson L. Byrd

Justice of the Supreme Court

(All precincts)

  • (Democrat) Barbara J. Vigil
  • (Republican) Paul J. Kennedy

Justice of the Court of Appeals

(All precincts)

  • (Democrat) M. Monica Zamora
  • (Republican) J. Miles Hanisee

State Senate, District 27

Precincts 1-18

  • (Republican) Stuart Ingle

State Representative, District 63

Precincts 1, 6-8

  • (Democrat) George Dodge, Jr.
  • (Republican) Steven R. Hanson

State Representative, District 66

Precincts 3-5, 9-11, 13-16

  • (Republican) Bob Wooley

State Representative, District 67

Precincts 2, 12, 18

  • (Republican) Dennis J. Roch

District Judge, Division 4

(All precincts)

  • (Republican) Donna J. Mowrer

9th Judicial District Attorney

(All precincts)

  • (Republican) Matt E. Chandler

County Commissioner, District 1

Precincts 1, 7-8, 12

  • (Democrat) Jake J. Lopez

County Commissioner, District 2

Precincts 2, 12, 18

  • (Republican) Richard Leal

Public Education Commission, District 9

(All precincts)

  • (Democrat) Carolyn Kennedy Shearman

County Clerk

  • (Republican) Donna J. Carpenter

County Treasurer

  • (Republican) Nancy C. Belcher

Probate Judge

  • (Republican) Barbara A. George

Speak Your Mind

*