Clovis Media Inc. picks up top honors

The Clovis News Journal picked up the top prize from the New Mexico Press Association, and Clovis Media Inc. newspapers picked up 31 awards Saturday at the association's Better Newspaper Contest banquet in Albuquerque.

The News Journal won the general excellence award for the sixth consecutive year — its ninth in 10 years — with honors in news and sports reporting and advertising initiative in the Daily Class II category.

Clovis Media Inc. includes the CNJ, the Portales News-Tribune and Quay County Sun. The CNJ staff picked up 17 individual awards — 12 first-place and five second-place. The PNT won seven awards and Thomas Garcia claimed a first-place award in weekly columns for the QCS.

CMI Staff receiving individual awards:

  • News Writing: CNJ – Robin Fornoff, second; Kevin Wilson, first.

PNT – Alisa Boswell/Robin Fornoff, first.

  • Breaking News: CNJ – Tonjia Rolan, first.
  • Investigating Reporting: CNJ – Robin Fornoff/Kevin Wilson/David Stevens, first.
  • Information Graphic: CNJ – Rick White, first/second.
  • Editorials: CNJ – David Stevens/Ray Sullivan, first/second.
  • Columns: CNJ – Kevin Wilson, first.

PNT – Christina Calloway, first.

QCS – Thomas Garcia, first.

  • Sports Writing: CNJ – Kevin Wilson, first.
  • Headline Writing: CNJ – Rick White, first.
  • Feature photo: CNJ – Tony Bullocks, second.
  • Photo series: CNJ – Tony Bullocks, second.
  • Web Site: CNJ – Staff, First. PNT – Staff, First.
  • Black and White Advertising: CNJ – Shawn Luscombe, first

PNT – Kim Karlgaard, first/second.

  • Color Advertising: CNJ – Shawn Luscombe, second.

PNT – Kim Karlgaard, first/second.

  • Classified Ad: CNJ – Shawn Luscombe, first/second.
  • Shared/Signature Page: CNJ – Shawn Luscombe/Cheyanne Bardin/Cathy Tapia/Kim Karlgaard, first.

The complete list of all winners by category and division, in order:

Weekly Class 3, News Writing

2nd Place

Raton Range, Todd Wildermuth.

1st Place, Guadalupe County Communicator. M.E. Sprengelmeyer.

Weekly Class 2, News Writing

2nd Place

TorC Herald, Kathleen Sloan.

1st Place

Las Vegas Optic, Martin Salazar, Mercy Lopez

Weekly Class 1,News Writing

2nd Place

Rio Grande Sun, Louis McGill

1st Place Taos NewsChandra Johnson Family torn by deportation

Daily Class 3, News Writing

2nd Place

Deming Headlight, Billy Armendari

1st Place

Portales News Tribune,Alisa Boswell, Robin Fornoff

Daily Class 2, News Writing

2nd Place

Clovis News Journal, Robin Fornoff

1st Place

Clovis News Journal, Kevin Wilson

Daily Class 1, News Writing

2nd Place

Santa Fe New Mexican, Tom Sharpe

1st Place

Santa Fe New Mexican, Bruce Krasnow

Weekly Class 3,Breaking News Story

2nd Place

Guadalupe County Communicator, M.E. Sprengelmeyer

1st Place

Gallup Herald, Joseph Kolb

Weekly Class 2

Breaking News Story

2nd Place

Ruidoso News, Mike Curran, Chris Roberts

1st Place

Mountain View Telegraph, Laurie Clark

Weekly Class 1Breaking News Story

2nd Place

Valencia County News Bulletin,Brent Ruffner

1st Place

Tri City Tribune, Debra Mayeux

Daily Class 3, Breaking News Story

2nd Place

Deming Headlight, Matt Robinson

1st Place

Los Alamos Monitor, John Severance, Whitney Jones

Daily Class 2, Breaking News Story

2nd Place

Carlsbad Current Argus, Matlin Smith

1st Place

Clovis News Journal, Tonjia Rolan

Daily Class 1, Breaking News Story

2nd Place

Gallup Independent,Bill Donovan, Arlyssa Becenti

1st Place

Santa Fe New Mexican, Geoff Grammer, Sandra Baltazar Martinez

Weekly Class 3,Series or Continuing Coverage

2nd Place

Sangre De Cristo Chronicle, Eric Heinz

1st Place

El Defensor Chieftain, T.S. Last

Weekly Class 2, Series or Continuing Coverage

2nd Place

Ruidoso News, Dianne Stallings

1st Place

Las Vegas Optic, Martin Salazar

Weekly Class 1,Series or Continuing Coverage

2nd Place

Rio Grande Sun, Lou Mattei

1st Place

Las Cruces Bulletin, Staff

Daily Class 3, Series or Continuing Coverage

2nd Place

Deming Headlight, Matt Robinson

1st Place

Los Alamos Monitor, Keven Todd, John Severance, Arin McKenna, Mike Maez Cote

Daily Class 2, Series or Continuing Coverage

2nd Place

Daily Lobo, staff

1st Place

Alamogordo Daily News, John Bear

Daily Class 1, Series or Continuing Coverage

2nd Place

Las Cruces Sun-News, Reyes Mata III, Ashley Meeks, Diana Alba Soular

1st Place

Santa Fe New Mexican, Kate Nash Street

Weekly Class 3,Investigative Reporting

2nd Place

Gallup Herald, Bryan Castle

1st Place

Sangre De Cristo Chronicle, Jesse Chaney

Weekly Class 2,Investigative Reporting

1st Place

Ruidoso Free Press, Eugene Heathman

Weekly Class 1,Investigative Reporting

2nd Place

Tri City Tribune, Debra Mayeux

1st Place

Rio Grande Sun, Lou Mattei

Daily Class 3, Investigative Reporting

1st Place

Los Alamos Monitor, Arin McKenna

Daily Class 2, Investigative Reporting

1st Place

Clovis News Journal, Robin Fornoff, Kevin Wilson, David Stevens

Daily Class 1, Investigative Reporting

2nd Place Albuquerque Journal, Mike Gallagher

1st Place Albuquerque Journal, Jeff Proctor

Weekly Class 1,Information Graphic

2nd Place

Las Cruces Bulletin, Rafael Torres

1st Place

Las Cruces Bulletin, Marissa Barrio

Daily Class 2, Information Graphic

2nd Place

Clovis News Journal, Rick White

1st Place

Clovis News Journal. Rick White

Daily Class 1, Information Graphic

2nd Place

Las Cruces Sun-News, Lucas Peerman

1st Place

Albuquerque Journal, Cathryn Cunningham

Weekly Class 3, Editorials

2nd Place

Raton Range, Todd Wildermuth

1st Place

Guadalupe County Communicator, M.E. Sprengelmeyer

Weekly Class 2,Editorials

2nd Place

Ruidoso Free Press, Eugene Heathman

1st Place

Las Vegas Optic, Tom McDonald

Weekly Class 1,Editorials

2nd Place

Taos News, Joan Livingston

1st Place

Rio Grande Sun, Robert B. Trapp

Daily Class 3, Editorials

2nd Place

Deming Headlight, Billy Armendariz

1st Place

Deming Headlight, Billy Armendariz

Daily Class 2, Editorials

2nd Place

Clovis News Journal, David Stevens, Ray Sullivan

1st Place

Clovis News Journal, David Stevens, Ray Sullivan

Daily Class 1, Editorials

2nd Place

Albuquerque Journal, Dan Herrera

1st Place

Las Cruces Sun-News, Walt Rubel

Weekly Class 3, Columns

2nd Place

Edgewood Independent, Wally Gordon

1st Place

Quay County Sun, Thomas Garcia

Weekly Class 2,Columns

2nd Place

Mountain View Telegraph, Rory McClannahan

1st Place

Mountain View Telegraph, Rory McClannahan

Weekly Class 1,Columns

2nd Place

Las Cruces Bulletin, Richard Coltharp

1st Place

Rio Grande Sun, Robert B. Trapp

Daily Class 3, Columns

1st Place

Portales News Tribune, Christina Calloway

Daily Class 2, Columns

1st Place

Clovis News Journal, Kevin Wilson

Daily Class 1, Columns

2nd Place

Albuquerque Journal, Leslie Linthicum

1st Place

Albuquerque Journal, Winthrop Quigley

Weekly Class 3,Editorial Cartoon

2nd Place

Sangre De Cristo Chronicle, Rob Pudim

1st Place

Sangre De Cristo Chronicle, Rob Pudim

Weekly Class 1,Editorial Cartoon

2nd Place

Taos News, Bill Baron

1st Place

Taos News, Bill Baron

Daily Class 2, Editorial Cartoon

2nd Place

Roswell Daily Record, Keith Bell

1st Place

Daily Lobo, Juan Tabone

Daily Class 1, Editorial Cartoon

2nd Place

Albuquerque Journal, John Trever

1st Place

Albuquerque Journal, John Trever

Weekly Class 3, Feature Writing

2nd Place

Guadalupe County Communicator, M.E. Sprengelmeyer

1st Place

Gallup Herald, Joseph Kolb

Weekly Class 2,Feature Writing

2nd Place

Mountain View Telegraph, Laurie Clark

1st Place

Las Vegas Optic, Mercy Lopez

Weekly Class 1, Feature Writing

2nd Place

Valencia County News Bulletin, Clara Garcia

1st Place

Las Cruces Bulletin, Lorena Sanchez

Daily Class 3, Feature Writing

2nd Place

Deming Headlight, Matt Robinson

1st Place

Los Alamos Monitor, John Severance

Daily Class 2, Feature Writing

2nd Place

Alamogordo Daily News, Michael Johnson

1st Place

Alamogordo Daily News, Michael Johnson

Daily Class 1, Feature Writing

2nd Place

Farmington Daily Times, Jenny Kane

1st Place

Santa Fe New Mexican, Staci Matlock

Weekly Classes 1-3, Business Writing

2nd Place

Taos News, J.R. Logan

1st Place

Ruidoso Free Press, Eugene Heathman

Daily Classes1-3, Business Writing

2nd Place

Albuquerque Journal, Richard Metcalf

1st Place

Santa Fe New Mexican, Bruce Krasnow

Weekly Class 3, Sports Writing

2nd Place

Sangre De Cristo Chronicle, Eric Fincher

1st Place

Guadalupe County Communicator, Isaac Avilucea

Weekly Class 2, Sports Writing

2nd Place

Ruidoso Free Press, Todd Fuqua

1st Place

Las Vegas Optic, Dave Kavanaugh

Weekly Class 1,Sports Writing

2nd Place

Las Cruces Bulletin, Craig Massey

1st Place

Las Cruces Bulletin, Craig Massey

Daily Class 3, Sports Writing

2nd Place

Deming Headlight, Billy Armendariz

1st Place

Los Alamos Monitor, Mike Maez Cote

Daily Class 2, Sports Writing

2nd Place

Alamogordo Daily News, Mark Rudi

1st Place

Clovis News Journal, Kevin Wilson

Daily Class 1, Sports Writing

2nd Place

Las Cruces Sun-News, Teddy Feinberg

1st Place , Santa Fe New Mexican

Weekly Class 3, Sports Columns

2nd Place

Raton Range, Bob Morris

1st Place

El Defensor Chieftain, Isaac Avilucea

Weekly Class 2, Sports Columns

2nd Place

Mountain View Telegraph, Harold Smith

1st Place

Mountain View Telegraph, Harold Smith

Weekly Class 1, Sports Columns

2nd Place

Valencia County News Bulletin, Jason Brooks

1st Place

Las Cruces Bulletin, Jim Hilley

Daily Class 3, Sports Columns

1st Place

Deming Headlight, Billy Armendariz

Daily Class 2, Sports Columns

2nd Place

Daily Lobo, Isaac Avilucea

1st Place

Daily Lobo, Isaac Avilucea

Daily Class 1, Sports Columns

2nd Place

Las Cruces Sun-News, Brook Stockberger

1st Place

Albuquerque Journal, James Yodice

Weekly Classes 1-3, Obituary News

2nd Place

Valencia County News Bulletin, Julia Dendinger

1st Place

Las Cruces Bulletin, Richard Coltharp

Daily Classes 1-3 , Obituary News

2nd Place

Santa Fe New Mexican, Sandra Baltazar Martinez

1st Place

Santa Fe New Mexican, Sandra Baltazar Martinez

Weekly Classes 1-3, Review

2nd Place

Valencia County News Bulletin, Julia Dendinger

1st Place

Las Cruces Bulletin, Amanda Green

Daily Classes 1-3, Review

2nd Place

Gallup Independent, Elizabeth Hardin-Burrola

1st Place

Santa Fe New Mexican, Adele Melander-Dayton

Weekly Class 3, Headline Writing

2nd Place

Sangre De Cristo Chronicle, Eric Heinz

1st Place

Guadalupe County Communicator, M.E. Sprengelmeyer

Weekly Class 2, Headline Writing

2nd Place

TorC Herald, Kathleen Sloan

1st Place

Ruidoso Free Press, Eugene Heathman

Weekly Class 1, Headline Writing

2nd Place

Las Cruces Bulletin, Beth Sitzler

1st Place

Valencia County News Bulletin , Clara Garcia

Daily Class 3, Headline Writing

2nd Place

Los Alamos Monitor, Jennifer Garcia

1st Place

Los Alamos Monitor, Jennifer Garcia

Daily Class 2, Headline Writing

1st Place

Clovis News Journal, Rick White

Daily Class 1, Headline Writing

2nd Place

Gallup Independent, Staff

1st Place

Gallup Independent, Staff

Weekly Class 3.General News Photo

2nd Place

Gallup Herald, Joseph Kolb

1st Place

Sangre De Cristo Chronicle, Eric Heinz

Weekly Class 2, General News Photo

2nd Place

Las Vegas Optic, Mercy Lopez

1st Place

TorC Herald, Carlos Padilla

Weekly Class 1, General News Photo

2nd Place

Taos News, Tina Larkin

1st Place

Taos News, Tina Larkin

Daily Class 3, General News Photo

1st Place

Deming Headlight, Billy Armendariz

Daily Class 2, General News Photo

2nd Place

Roswell Daily Record, Mark Wilson

1st Place

Roswell Daily Record, Mark Wilson

Daily Class 1, General News Photo

2nd Place

Santa Fe New Mexican, Luis Sanchez Saturno

1st Place

Santa Fe New Mexican, Natalie Guillen

Weekly Class 3, Feature Photo

2nd Place

Sangre De Cristo Chronicle, Jesse Chaney

1st Place

Guadalupe County Communicator, Mark Holm

Weekly Class 2, Feature Photo

2nd Place

Ruidoso News, Erik LeDuc

1st Place

TorC Herald, Tony Archuleta

Weekly Class 1, Feature Photo

2nd Place

Taos News, Tina Larkin

1st Place

Rio Rancho Observer, Rick Carpenter

Daily Class 2, Feature Photo

2nd Place

Clovis News Journal, Tony Bullocks

1st Place

Roswell Daily Record, Mark Wilson

Daily Class 1, Feature Photo

2nd Place

Gallup Independent, Cable Hoover

1st Place

Farmington Daily Times, Jenny Kane

Weekly Class 3, Sports Photo

2nd Place

Gallup Herald, Bryan Castle

1st Place

Sangre De Cristo Chronicle, Eric Heinz

Weekly Class 2, Sports Photo

2nd Place

Ruidoso News, Erik LeDuc

1st Place

Mountain View Telegraph, Harold Smith

Weekly Class 1, Sports Photo

2nd Place

Taos News, Cody Olivas

1st Place

Las Cruces Bulletin, Teague Williams

Daily Class 3, Sports Photo

2nd Place

Deming Headlight, Billy Armendariz

1st Place

Deming Headlight, Billy Armendariz

Daily Class 2, Sports Photo

2nd Place

Daily Lobo, Adria Malcolm

1st Place

Roswell Daily Record, Steve Notz

Daily Class 1, Sports Photo

2nd Place

Las Cruces Sun-News, Shari Hill

1st Place

Gallup Independent, Adron Gardner

Weekly Class 3, Photo Series

2nd Place

El Defensor Chieftain, T.S. Last

1st Place

Guadalupe County Communicator, Mark Holm

Weekly Class 2,Photo Series

2nd Place

TorC Herald, Cindy Jo Tooley-Harrison

1st Place

Ruidoso News, Erik LeDuc

Weekly Class 1, Photo Series

2nd Place

Taos News, Tina Larkin

1st Place

Taos News, Tina Larkin

Daily Class 3, Photo Series

1st Place

Deming Headlight, Billy Armendariz, Matt Robinson

Daily Class 2, Photo Series

2nd Place

Clovis News Journal, Tony Bullocks

1st Place

Daily Lobo, Juan Labreche

Daily Class 1, Photo Series

2nd Place

Santa Fe New Mexican, Natalie Guillen

1st Place

Farmington Daily Times, Jenny Kane

Weekly Class 3, Web Site

2nd Place

Sangre De Cristo Chronicle, staff

1st Place

NM Business Weekly, Joe Renaud

Weekly Class 1, Web Site

1st Place

Taos News, Ray Seale, Chandra Johnson

Daily Class 3, Web Site

2nd Place

Los Alamos Monitor, LA Monitor Staff

1st Place

Portales News Tribune, Staff

Daily Class 2, Web Site

1st Place

Clovis News Journal, Staff

Daily Class 1, Web Site

2nd Place

Las Cruces Sun-News, Jason Gibbs

1st Place

Santa Fe New Mexican, Staff

Weekly Class 3, Black and White Advertising

1st Place

Sangre De Cristo Chronicle, Kim Wilson

Weekly Class 2, Black and White Advertising

2nd Place

Mountain View Telegraph, Staff

1st Place

TorC Herald, Cindy Jo Tooley-Harrison

Weekly Class 1, Black and White Advertising

2nd Place

Taos News, Michelle Gutierrez

1st Place

Las Cruces Bulletin, Theresa Montoya-Basaldua

Daily Class 3, Black and White Advertising

2nd Place

Portales News Tribune,Kim Karlgaard

1st Place

Portales News Tribune, Kim Karlgaard

Daily Class 2, Black and White Advertising

2nd Place

Roswell Daily Record, Sandra Martinez

1st Place

Clovis News Journal, Shawn Luscombe

Daily Class 1, Black and White Advertising

2nd Place

Santa Fe New Mexican, Elspeth Hilbert

1st Place

Santa Fe New Mexican, Scott Fowler

Weekly Class 3, Color Advertising

2nd Place

Sangre De Cristo Chronicle, Kim Wilson

1st Place

Sangre De Cristo Chronicle, Kim Wilson

Weekly Class 2, Color Advertising

2nd Place

Las Vegas Optic

1st Place

TorC Herald, Mike Tooley, Cindy Jo Tooley-Harrison

Weekly Class 1, Color Advertising

2nd Place

Taos News, Shane Atkinson

1st Place

Taos News, Louis Codone

Daily Class 3, Color Advertising

2nd Place

Portales News Tribune, Kim Karlgaard

1st Place

Portales News Tribune, Kim Karlgaard

Daily Class 2, Color Advertising

2nd Place

Clovis News Journal, Shawn Luscombe

1st Place

Roswell Daily Record, Sandra Martinez

Daily Class 1, Color Advertising

2nd Place

Gallup Independent, Bernadette Montano

1st Place

Gallup Independent, Bernadette Montano

Weekly Class 3, House Advertising

2nd Place

Sangre De Cristo Chronicle, Kim Wilson

1st Place

Sangre De Cristo Chronicle, Kim Wilson

Weekly Class 2, House Advertising

2nd Place

Las Vegas Optic, Maria Sanchez

1st Place

Las Vegas Optic, Maria Sanchez

Weekly Class 1, House Advertising

2nd Place

Rio Rancho Observer, Gina Martinez

1st Place

Taos News, Jeff Spicer

Daily Class 2, House Advertising

2nd Place

Clovis News Journal, Shawn Luscombe

1st Place

Alamogordo Daily News, Blanca Najar

Daily Class 1, House Advertising

2nd Place

Santa Fe New Mexican, Scott Fowler

1st Place

Santa Fe New Mexican, Scott Fowler

Weekly Class 2, Classified Ad

2nd Place

Las Vegas Optic, Maria Sanchez

1st Place

Mountain View Telegraph, staff

Weekly Class 1, Classified Ad

2nd Place

Taos News, Michelle Gutierrez

1st Place

Taos News, Linda Lewis

Daily Class 2, Classified Ad

2nd Place

Clovis News Journal, Shawn Luscombe

1st Place

Clovis News Journal, Shawn Luscombe

Daily Class 1, Classified Ad

1st Place

Albuquerque Publishing Company, John Bicknell

Weekly Class 3, Classified Ad Section

2nd Place

Sangre De Cristo Chronicle, Kim Wilson

1st Place

Guadalupe County Communicator, Michael AJ Gallegos, Sara Anaya

Weekly Class 2, Classified Ad Section

2nd Place

Ruidoso Free Press, Kathy Kiefer

1st Place

Mountain View Telegraph, staff

Weekly Class 1, Classified Ad Section

2nd Place

Rio Grande Sun, LyAnn Vigil

1st Place

Taos News, Staff

Daily Class 2, Classified Ad Section

2nd Place

Roswell Daily Record, Staff

1st Place, Roswell Daily RecordStaff

Daily Class 1

Classified Ad Section

2nd Place

Albuquerque Publishing Company, Brenda Begley , Art Staff

1st Place

Santa Fe New Mexican , Staff R

Weekly Class 3, Shared/Signature Page

2nd Place

Sangre De Cristo Chronicle, Kim Wilson

1st Place,

Sangre De Cristo Chronicle, Kim Wilson

Weekly Class 2, Shared/Signature Page

1st Place

Ruidoso Free Press, Kathy Kiefer

Weekly Class 1,Shared/Signature Page

2nd Place

Taos News, Michelle Gutierrez

1st Place

Taos News, Jeff Spicer

Daily Class 2, Shared/Signature Page

2nd Place

Roswell Daily Record, Staff

1st Place

Clovis News Journal, Shawn Luscombe, Cheyanne Bardin, Cathy Tapia, Kim Karlggard

Daily Class 1, Shared/Signature Page

1st Place

Las Cruces Sun-News, Shari Harris

Weekly Class 3, Web Advertisement

1st Place

Sangre De Cristo Chronicle, Staff

Weekly Class 2, Web Advertisement

2nd Place

Las Vegas Optic, Maria Sanchez

1st Place

Las Vegas Optic, Maria Sanchez

Weekly Class 1, Web Advertisement

2nd Place

Las Cruces Bulletin, Ramon Gonzalez

1st Place

Las Cruces Bulletin, Marissa Barrio

Daily Class 2, Web Advertisement

2nd Place

Roswell Daily Record, Aric Loomis

1st Place

Roswell Daily Record, Aric Loomis

Daily Class 1, Web Advertisement

2nd Place

Las Cruces Sun-News, Belinda Mills

1st Place

Santa Fe New Mexican, Scott Fowler

Weekly Class 3, Public Service

Sangre De Cristo Chronicle, Staff Enchanted Christmas

Weekly Class 2, Public Service

TorC Herald, Carlos Padilla

Weekly Class 1, Public Service

Taos News, Staff

Daily Class 2, Public Service

Roswell Daily Record, Jessica Palmer

Daily Class 1, Public Service

Albuquerque Publishing Company, Jeff Proctor, Editorial Staff

AP Member of the Year

Albuquerque Publishing Company

Weekly Class 3, General Excellence

Sangre de Cristo Chronicle

Weekly Class 2, General Excellence

Mountain View Telegraph

Weekly Class 1, General Excellence

Taos News

Daily Class 3, General Excellence

Los Alamos Monitor

Daily Class 2, General Excellence

Clovis News-Journal

Daily Class 1, General Excellence

Santa Few New Mexican

Speak Your Mind

*