Thursday prep roundup – Feb. 28

PREP PLAYOFFS

(Seeds in parentheses)

Boys

District 4-5A

Thursday

(2) Hobbs 78, (3) Carlsbad 65

Saturday

Championship

Hobbs at (1) Clovis, 8 p.m.

District 4-3A

Tuesday

Seeding playoff at Roswell

Portales 57, Lovington 48

Thursday

(2) Lovington 59, (3) Ruidoso 47

Saturday

Championship

Lovington at (1) Portales, 7 p.m.

District 4-2A

Tuesday

(4) Clayton 46, (3) Tucumcari 41

Thursday

(2) Santa Rosa 62, Clayton 59

Saturday

Championship

Santa Rosa at (1) Texico, 6 p.m.

District 3-1A

Wednesday

(2) Logan 69, (3) Melrose 46

Friday

Championship

Logan at (1) Fort Sumner, 6 p.m.

District 8-1A

Wednesday

(4) Floyd 50, (3) Jal 41

Thursday

(2) Tatum 49, Floyd 46

Saturday

Championship

Tatum at (1) Dora, 6 p.m.

Girls

District 4-5A

Tuesday (seeding playoff)

At Roswell

Clovis 52, Hobbs 40

Thursday

(2) Hobbs 52, (3) Carlsbad 18

Saturday

Championship

Hobbs at (1) Clovis, 5 p.m.

District 4-3A

Thursday

Lovington 50, Ruidoso 25

Saturday

Championship

Lovington (18-8) at (1) Portales (19-6), 5:30 p.m.

District 4-2A

Monday

(4) Santa Rosa at (3) Tucumcari, ppd., snow

Tuesday

Tucumcari 40, Santa Rosa 33

Wednesday

Tucumcari 51, (2) Clayton 49, OT

Friday

Championship

Tucumcari at (1) Texico, 6 p.m.

District 3-1A

Monday (seeding playoff)

Fort Sumner vs. Melrose at Logan, ppd., snow

Tuesday (seeding playoff)

At Floyd

Melrose 45, Fort Sumner 29

Thursday

(3) Logan 47, (2) Fort Sumner 36

Saturday

Championship

Logan at (1) Melrose, 7 p.m.

District 8-1A

Tuesday

(3) Floyd 63, (4) Jal 45

Wednesday

Floyd 62, (2) Dora 59, OT

Friday

Championship

Floyd at (1) Tatum, 6:30 p.m.

SUMMARIES

Boys

District 2-B

San Jon 67, Clovis Christian 58

Clovis Christian (4-16, 0-6) — Dalton Hardy 4, Will Ramsey 2, Zech Lucero 24, Drew Ramsey 5, Nate Turvaville 6, Tyler Steele 1, McKenna Sealey 16. Totals 23 5-8 58.

San Jon (17-7, 4-2) — Carl Webb 4, Joseph Benavidez 2, Jacob Benally 31, Jory Byrd 4, Gage Conway 18, Matthew Evans 6, D.C. Lee 2. Totals 30 5-16 67.

Clovis Christian 9 6 22 21 — 58

San Jon 11 18 18 20 — 67

3-pointers — Clovis Christian, Lucero 5, Sealey 2. San Jon, Benally 2.

Girls

District 2-B

Elida 58, Grady 36

Elida (19-6, 6-0) — Marily Varela 6, Hunter Haley 10, Shealton Veo-Chenault 9, Kynzi Creighton 2, Reda Allison 16, Kaylen Jasso 13, Lauren Stone 2. Totals 22 12-17 58.

Grady (10-13, 4-2) — Brenna Thomas 7, Mackenzee Starbuck 12, Hailey Edwards 14, Avery Jones 3. Totals 12 8-19 36.

Elida 15 21 10 12 — 58

Grady 6 7 13 10 — 36

3-pointers — Elida, Jasso, Veo-Chenault. Grady, Edwards 2, Thomas 2. Boys varsity — Grady over Elida by forfeit.

District 2-B

San Jon 45, Clovis Christian 34

Clovis Christian (4-17, 0-6) — Katlyn Cook 6, McKall Sealey 4, Amanda Fly 12, Jodi Tivis 2, Alexa Riley 2, Maleikah Wofford 4, Kaitlyn Aldez 4. Totals 13 7-12 34.

San Jon (5-17, 1-5) — Brittany Bobbitt 6, Ashley Bobbitt 4, Chelsea Benally 9, Heather Kneitz 1, Charlotte Young 2, Rylee Key 4, Allie Benally 11, Karigan Thurman 6, Kevyn Thompson 2. Totals 19 5-12 45.

Clovis Christian 11 4 11 8 — 34

San Jon 10 16 9 10 — 45

3-pointers — Clovis Christian, Fly. San Jon, A. Benally, C. Benally.

District 8-1A tournament

Logan 47, Fort Sumner 36

Logan (19-7) — Marissa Miller 4, Whitney Cordova 14, Kippi Webb 8, Emily Collins 6, Brooke Rachor 5, Shanna Sorrels 10. Totals 19 6-13 47.

Fort Sumner (16-11) — Ashley Landreth 9, Brianna Terrell 6, McKayla Landreth 13, Angelica Torres 6, Taylor Riggins 2. Totals 12 10-22 36.

Logan 16 12 4 15 — 47

Fort Sumner 13 3 7 13 — 36

3-pointers — Logan, Sorrels 2, Rachor. Fort Sumner, Terrell 2.

Speak Your Mind

*