State basketball tournament results, schedule

(Seeds, records in parentheses)

Boys

Wednesday’s quarterfinals

Class 5A

At The Pit, Albuquerque

Hobbs 60, Volcano Vista 47

Sandia 55, Las Cruces 44

Atrisco Heritage 73, Cleveland 66

Valley 68, Highland 54

 

Class 4A

St. Pius 58, Grants 40

Centennial 49, Kirtland Central 40

Los Lunas 69. Alb. Academy 59

Roswell High 72, Gallup 57

 

Class 3A

Lovington 62, Silver 41

Hope Christian 78, Portales 49

St. Michael’s 57, Shiprock 49

West Las Vegas 73, Ruidoso 57

 

Class 2A

Clayton 54, Mesilla Valley 46

Dexter 47, Santa Rosa 34

Texico 53, Santa Fe Prep 51

Laguna Acoma 74, Tularosa 43

 

Class 1A

Hagerman 72, To’hajiilee 62

Escalante 65, Dora 54 OT

Springer 83, Magdalena 78

Cliff 73, Melrose 54

 

Class B

Evangel Christian 72, Wagon Mound 68

Quemado 73, San Jon 44

Carrizozo 53, Lake Arthur 36

Hondo 98, Walatowa Charter 59

 

Thursday’s semifinals

Class 5A

At The Pit, Albuquerque

(2) Sandia (21-6) vs. (3) Atrisco Heritage (22-5), 8:15 p.m.

(5) Hobbs (22-7) vs. (1) Valley (23-2), 4:45 p.m.

 

Class 4A

At The Pit, Albuquerque

(1) Roswell High (27-1) vs. (4) Centennial (21-7), 6:30 p.m.

(2) Los Lunas (24-5) vs. vs. (3) St. Pius (21-6), 3 p.m.

 

Class 2A

At Santa Ana Star Center, Rio Rancho

(3) Clayton (24-3) vs. 2) Dexter (26-2), 4:45 p.m.

(4) Texico (26-4) vs. (1) Laguna Acoma (29-0), 6:30 p.m.

Class 1A

at Bernalillo H.S.

(1) Cliff (25-3) vs. (5) Escalante (23-3), 4:45 p.m.

(2) Hagerman (23-3) vs. (7) Springer (18-8), 6:30 p.m.

 

Class B

(4) Evangel Christian (22-7) vs. (1) Hondo (24-3), 1:15 p.m.

(3) Quemado (21-8) vs. (2) Carrizozo (20-7), 9:45 a.m.

 

Girls

Tuesday’s quarterfinals

Class 5A

At Santa Ana Star Center, Rio Rancho

Volcano Vista 62, Hobbs 60

Mayfield 44, Eldorado 38

Cibola 53, La Cueva 35

Clovis 49, Carlsbad 28

 

Class 4A

At The Pit, Albuquerque

Valencia 61, St. Pius 53

Santa Fe High 51, Roswell High 43

Los Lunas 60, Miyamura 43

Gallup 73, Espanola Valley 62

 

Class 3A

At The Pit, Albuquerque

Lovington 48, St. Michael’s 32

Portales 49, Sandia Prep 42

Hope Christian 57, West Las Vegas 40

Shiprock 59, LV Robertson 32

 

Class 2A

At Santa Ana Star Center, Rio Rancho

Hatch Valley 39, Mora 37

Texico 72, Eunice 45

Tularosa 64, Ramah 62

Laguna Acoma 50, Navajo Prep 49

 

Class 1A

At Bernalillo H.S.

Tatum 56, Dora 46

Floyd 48, Melrose 38

Cliff 59, Springer 41

Logan (63, Magdalena 58

 

Class B

At Bernalillo H.S.

Carrizozo 32, Mosquero 26

Grady 53, Evangel Christian 53

Corona 71, Reserve 32

Elida 80, Walatowa Charter 41

 

Thursday’s semifinals

(Seeds, records in parentheses)

Class 5A

At Santa Ana Star Center, Rio Rancho

(3) Mayfield (26-3) vs. (2) Cibola (25-2), 1:15 p.m.

(5)Volcano Vista (20-8) vs.(1) Clovis (29-0), 3 p.m.

Class 4A

At The Pit, Albuquerque

(6) Valencia (23-7) vs. (2) Santa Fe High (28-2), 9:45 a.m.

(4) Gallup (21-8) vs. (1) Los Lunas (26-4), 1:15 p.m.

 

Class 3A

At Santa Ana Star Center, Rio Rancho

(3) Portales vs. (2) Lovington, 8 a.m.

(4) Hope Christian (22-7) vs. (1) Shiprock (28-0), 11:30 a.m.

 

Class 2A

At Santa Ana Star Center, Rio Rancho

(6) Hatch Valley (20-10) vs. (2) Tularosa (23-4), 9:45 a.m.

(5) Laguna Acoma (24-5) vs. (1) Texico (19-7), 11:30 a.m.

 

Class 1A

At Bernalillo H.S.

(6) Floyd (20-8) vs. (2) Cliff (28-1), 3 p.m.

(5) Logan (24-7) vs. (1) Tatum (27-1), 6:30 p.m.

 

Class B

at Bernalillo H.S.

(6) Grady (12-12) vs. (2) Corona (18-5), 8 a.m.

(5) Carrizozo (15-12) vs. (1) Elida (18-9), 11:30 a.m.

Speak Your Mind

*