Fox/Vixen Relay results

Saturday

Fox/Vixen Relays

At Fort Sumner

Boys

Team standings: 1. Clayton 109; 2. Santa Rosa 102; 3. Fort Sumner 46; 4. Mountainair 43; 5. Logan 36; 6. Raton 22; 7. Pecos 19; 8. Tucumcari 18; 9. Hagerman 15; 10. Lake Arthur 14; 11. Melrose 12; 12. Desert Academy 11; 13. Mesa Vista 5; 14. Corona 3.

High-point athletes: Dante Torello, Santa Rosa 17 1/4; Victor Zamora, Mountainair 16 1/2.

Field events

Shot put: 1. Dakota Montoya, Clayton 48-1 1/4; 2. James Moncayo, Santa Rosa 46-4 1/2; 3. Kenyon Aguilar, Mountainaiir 45-5 1/2.

Discus: 1. Michael Giannini, Fort Sumner 151-7; 2. Marcus Chaves, Tucumcari 120-4; 3. Kenyon Aguilar, Mountainair 120-2.

Long jump: 1. Dante Torello, Santa Rosa 20-5 1/2; 2. Ryan Lopez, Santa Rosa 20-0 1/2; 3. Cody Dalton, Lake Arthur 19-4.

Triple jump: 1. Dante Torello, Santa Rosa 39-9; 2. Ramos, Hagerman 38-11; 3. Victor Zamora, Mountainair 38-5.

Javelin: 1. Robert Zamora, Santa Rosa 173-3; 2. Michael Giannini, Fort Sumner 145-0; 3. Mario Aregales, Hagerman 143-10.

Pole vault: 1. Colton Draper, Melrose 12-8; 2. Colby Bagwell, Clayton 12-6; 3. Steve Tenorio, Santa Rosa 11-0

High jump: 1. Marcus Meairs, Santa Rosa 6-3; 2. Josh Durbin, Clayton 5-11; 3. Toby Henson, Raton 5-8.

Track events

3,200: 1. Jacob Naranjo, Clayton 10:58.04; 2. Jeremy Hartse, Desert Academy 11:13.44; 3. Mathew Lisk, Mountainair 11:15.94.

400 relay: 1. Clayton 45.14; 2. Santa Rosa 45.34; 3. Logan 46.34.

100 hurdles: 1. Alcario Neito, Santa Rosa 17.04; 2. Victor Zamora, Mountainair 17.24; 3. Raymond Drake, Fort Sumner 17.34.

100: 1. Isaac Velasquez, Santa Rosa 11.34; 2. Nick Wiseman, Clayton 11.75; 3. Toby Henson, Raton 11.84.

1,600: 1. Ryan Sandoval, Pecos, 5:00.54; 2. Jacob Naranjo, Clayoton 5:03.54; 3. Isaac Cde Baca, Pecos 5:06.24.

800 relay: 1. Clayton 1:34.34; 2. Santa Rosa 1:34.54; 3. Logan 1:37.54.

400: 1. Colby Bagwell, Clayton 52.84; 2. L.T. Sursa, Fort Sumner 53.14; 3. Marcus Meairs, Santa Rosa 54.44.

300 hurdles: 1. Victor Zamora, Mountainair 42.64; 2. Alcario Nieto, Santa Rosa 45.25; 3. Daniel Blea, Tucumcari 45.34.

800: 1. Nathan Sanchez, Santa Rosa 2:11.04; 2. James Espinoza, Mesa Vista 2:12.34; 3. Jonas Kaare-Rasmussen, Desert Academy 2:12.54.

1,600 medley relay: 1. Clayton 3:53.74; 2. Logan 3:54.34; 3. Fort Sumner 4:02.84.

200: 1. Koy Geary, Clayton 23.34; 2. Cody Dalton, Lake Arthur 23.97; 3. Toby Henson, Raton 24.24.

 

Girls

Team standings: 1. Fort Sumner 83; 2. Santa Rosa 63; 3. Clayton 52; 4. (tie) Melrose and Mountainair 41; 6. Logan 36; 7. Floyd 32; 8. Desert Academy 23; 9. Hagerman 20; 10. Raton 12; 11. (tie) Mesa Vista and Tucumcari 11; 13. House 9; 14. Elida 6; 15. Pecos 5; 16. Dora 2; 17. Vaughn 1.

High-point athletes: Caley Barnard, Melrose 26; Lauren Green, Santa Rosa 23.

Field events

Shot put: 1. Aby Jimenez, Tucumcari 34-6 3/4; 2. Kaylen Jasso, Elida 32-9 1/2; 3. Angelica Torres, Fort Sumner 32-8 1/2; 4. Taryn Lee, Floyd 32-8 1/2.

Discus: 1. Angelica Torres, Fort Sumner 101-11; 2. Codi Wood, Fort Sumner 97-1; 3. Mikala Vortevec, Raton 94-9 1/4.

Long jump: 1. Elizabeth Diller, Clayton 14-11 1/2; 2. McKenna Stone, Logan 14-3 1/2; 3. Caley Barnard, Melrose 13-11.

Triple jump: 1. Caley Barnard, Melrose 32-7; 2. Teryn Kayser, Mountainair 31-5; 3. Rebecca Johnson, Clayton 30-7.

Javelin: 1. Veronica Sanchez, Santa Rosa 106-10; 2. Brianna Terrell, Fort Sumnr 104-9; 3. Taylor Bostwick, Melrose 101-3.

Pole vault: 1. Caley Barnard, Melrose 9-6; 2. Baylee Hines, Logan 7-0; 3. Autumn McMath, Fort Sumner 6-6.

High jump: 1. Caley Barnard, Melrose 4-10; 2. Caitlyn Martinez, Pecos 4-10; 3. Adrianna Rameriz, Clayton 4-8.

Track events

3,200: 1. Tessa Nall, Floyd 13:07.44; 2. Autumn McMath, Fort Sumner 14:07.04; 3. Neiry Mendoza, Floyd 16:13.74.

400 relay: 1. Santa Rosa 54.34; 2. Logan 54.44; 3. Clayton 54.84.

100 hurdles: 1. Teryn Kayser, Moluntainair 17.84; 2. Taryn Lee, Floyd 18.04; 3. Sanchez, Santa Rosa 18.14; 6. Bennett, Elida 19.14.

100: 1. Green, Santa Rosa 13.14; 2. Gosset, Hagerman 13.14; 3. Jimenez, Tucumcari 13:14.

1,600: 1. Abby Wilton, Fort Sumner 6:42.04; 2. Ragean Runyan, House 6:59.54; 3. Sarah Espinoza, Mesa Vista 7:07.44.

800 relay: 1. Logan 1:54.34; 2. Clayton 1:58.14; 3. Santa Rosa 1:59.14.

400: 1. Green, Santa Rosa 1:01.84; 2. Castro, Desert Academy 1:03.42; 3. Siquevgos, Mesa Vista 1:05.14.

300 hurdles: 1. Lee, Floyd 48.74; 2. Kayser, Mountainair 50.34; 3. McKayla Landreth, Fort Sumner 51.54.

800: 1. Taylor Bacon, Desert Academy 2:28.84; 2. Tessa Nall, Floyd 2:46.04; 3. Josy Sepulveda, House 2:47.84.

1,600 medley relay: 1. Fort Sumner 4:26.34; 2. Mountainair 4:32.64; 3. Logan 4:34.74.

200: 1. Green, Santa Rosa 27.14; 2. Lucero, Fort Sumner 27.84; 3. Gossett, Hagerman 28.24; 6. Lee, Floyd 29.14.

1,600 relay: 1. Fort Sumner 4:26.34; 2. Mountaiair 4:32.634; 3. Logan 4:34.74.

 

Speak Your Mind

*